Człowiek zawsze będzie musiał gdzieś mieszkać – z tego względu to właśnie inwestycje w nieruchomości są wciąż jednym z najpewniejszych sposobów zagospodarowania kapitału.

Posiadanie lokalu jest w stanie zaowocować comiesięcznym pasywnym dochodem przy minimalnym nakładzie pracy. W jaki sposób zarabiać więc na wynajmie? Przyjrzyjmy się kilku możliwościom.

Przede wszystkim można wynająć mieszkanie studentom. Grupa ta co roku zasilana jest przez kolejne żądne dyplomów jednostki, wobec czego nie maleje popyt na pokoje. Do zalet takiego rozwiązania należy zaliczyć stosunkową łatwość znalezienia klientów, jak również mniej więcej pewność wynajmu na okres co najmniej roku. Dodatkowo średniej wielkości pokoje zaaranżować można na „dwójki”, co podnosi miesięczny dochód. Trzeba jednak liczyć się z urokami „studenckiego życia” – łącznie z niezadowoleniem sąsiadów; poza tym jedynie duże miasta, gdzie jest po kilka uczelni, są w stanie efektywnie dostarczać najemców. Opcja ta jest korzystna w szczególności dla mieszkań niewyremontowanych, jako że wymagania studentów zwykle nie są wygórowane, zaś dysponując luksusowym apartamentem warto rozważyć inny sposób wynajmu.

Wynajem krótkoterminowy jest w stanie wygenerować znacznie większy przychód, niż w pierwszym przypadku. Posiadając dobrej jakości lokal lub kilka, z łatwością można konkurować z drogimi hotelami. Stawki są wielokrotnie wyższe, przykładowo już kilka noclegów jest w stanie zrównoważyć miesięczny przychód przy długoterminowym wynajmie. Coraz większe możliwości podróżowania rokują bardzo dobrze dla tego rodzaju usługi. Konieczne jest jednak posiadanie lokalu w atrakcyjnej turystycznie okolicy, bądź w dużym mieście, przy czym stawki za nocleg w centrum mogą być nawet kilkakrotnie wyższe, niż na przedmieściach. Zdecydowanym minusem tego rozwiązania jest względna niepewność co do ruchu klientów – mogą na przykład zdarzać się miesiące nie przynoszące żadnego dochodu (natomiast czynsz musi zostać opłacony). Inną kwestią jest mniejsza możliwość sprawdzenia odwiedzających lokal osób, niż w przypadku długoterminowego wynajmu. 

Ceniąc swój czas, lub po prostu nie dysponując jego odpowiednią ilością, można rozważyć zawarcie umowy z pośrednikiem wynajmu. Biuro pośrednictwa zajmuje się w tym wypadku wszelkimi formalnościami, w szczególności kwestiami marketingowymi – wykonuje profesjonalne zdjęcia mieszkania, rozgłasza ofertę – oraz szybkim znalezieniem lokatorów. Właściciel mieszkania może w tym czasie zająć się pracą czy czymkolwiek innym, liczyć się jednak musi z uwzględnieniem dodatkowego kosztu w swoim planie budżetowym. Wbrew pozorom nie rozwiązuje to wszystkich problemów, gdyż pośrednik zobowiązany jest jedynie do zawarcia transakcji, natomiast wszelkie późniejsze sprawy, czy sytuacje sporne, załatwiać musi najemca lokalu.

Każdy z przedstawionych pokrótce sposobów zarabiania na nieruchomościach posiada wady i zalety. Decydując się na wybór określonej opcji trzeba dokładnie rozważyć korzyści, jakie może ona przynieść, oraz przygotować się na związane z nią wyzwania.