Nadmorskie miejscowości to jeden z głównych kierunków podróżowania naszych rodaków. Rodziny z dziećmi, pary, seniorzy – wszyscy doceniają piękno polskiego morza. Nie bez powodu – zalet pobytu tam jest mnóstwo. Pozostaje pytanie: gdzie najlepiej się zakwaterować?

Uniknięcie tłumów

Nie ma co ukrywać, że w sezonie nad morzem panuje tłok. Lato przyciąga turystów z całego kraju. Jak mimo tego zapewnić sobie spokojny wypoczynek? Warto dobrze wybrać miejsce noclegowe. W popularnych hotelach, ulokowanych przy głównych deptakach czy reprezentacyjnych ulicach bardzo trudno o chwilę ciszy. Nawet w nocy może do pokoju docierać szmer z ulicy czy huk z pobliskich klubów i dyskotek. Ponadto hotele są zwykle zapełnione po brzegi, przez co w samym miejscu nocowania może panować rozgardiasz i hałas. Dlatego świetną alternatywą dla hotelu jest pobyt w apartamencie.

Komfort pobytu

Apartamenty są często ulokowane w budynkach mieszkalnych. Są to gotowe, w pełni wyposażone i odremontowane mieszkania o sporym metrażu. To idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Pobyt w takim apartamencie sprawia, że można poczuć się jak u siebie w domu. Na początku dostaje się od właściciela klucze i od tej pory ma się zapewnioną pełną prywatność. Dzięki bogatemu wyposażeniu istnieje możliwość samodzielnego przyrządzania posiłków (np. śniadań czy kolacji). Apartamenty wyposażone są w lodówkę, dzięki czemu nie trzeba ograniczać się z zakupami produktów spożywczych (uważając, aby się szybko nie zepsuły). W większości przypadków właściciele apartamentów zgadzają się również na to, aby goście przyjechali z psem lub kotem. W hotelach taka możliwość nie zawsze istnieje. Oczywiście należy pamiętać, aby uprzedzić właściciela o takim zamiarze.

Apartament a hotel – ceny

W szczycie sezonu, w popularnych turystycznych miejscowościach noclegi w hotelach są drogie. Dotyczy to zwłaszcza luksusowych obiektów, usytuowanych bardzo blisko plaży czy głównych deptaków. Tymczasem wynajmując apartament, dostajemy świetną jakość i ogromną przestrzeń mieszkaniową – i to zazwyczaj za porównywalną, a często nawet niższą cenę. Przy dłuższych okresach pobytu cena za dobę jest zazwyczaj niższa, niż w przypadku nocowania przez jedną dobę. Nocleg nad morzem nie musi więc wiązać się z koniecznością zaciągania kredytu czy wydawania masy oszczędności.

Lokalizacja i kontakt z właścicielem

Apartamenty mogą znajdować się nieco dalej od ścisłego, turystycznego centrum, w spokojniejszej i cichszej okolicy. Dzięki temu można się lepiej wysypiać i uniknąć hałasu. Korzyści te zwykle przeważają nad koniecznością dłuższego spaceru w stronę plaży. Dodatkową zaletą jest fakt, że odchodząc od głównych atrakcji, również można zobaczyć ciekawe miejsca, do których turyści często nie docierają – z niewiedzy o nich. Warto popytać właściciela apartamentu o pobliskie atrakcje. Osoby takie chętnie udzielają wskazówek, pomagają również łatwo odnaleźć się w okolicy, jeśli chodzi o pobliskie sklepy czy punkty usługowe.
W szczycie sezonu w hotelu, gdzie panuje spory ruch może być problem z szybkim uzyskaniem potrzebnej pomocy. W apartamencie natomiast w razie potrzeby można kontaktować się z właścicielem – gdyby wystąpiła jakaś awaria czy inny kłopot, osoba ta zwykle jest pod telefonem.

Wakacyjny pobyt nad Bałtykiem może być wspaniałym doświadczeniem – nawet w szczycie sezonu. Aby tak było trzeba zadbać o to, by wypoczynek był pełny i by nic go nie zaburzało. Wybór miejsca zakwaterowania ma ogromne znaczenie – warto dokonać go w przemyślany sposób.