Dzięki promocjom tanich linii lotniczych, podróżowanie za granicę jest popularniejsze niż kiedykolwiek. Niskie ceny biletów sprawiają, że chętnie odwiedzamy duże europejskie miasta, takie jak Paryż, Sztokholm, Londyn czy Oslo. Bardzo popularne jest też wykupywanie tanich czarterów do egzotycznych miejsc pokroju Sycylii, Kanarów czy Wysp Greckich.

Bilety lotnicze to nie wszystko

Często zdarza się, że rzucamy się na przejazdy w niskich cenach, ale zupełnie zapominamy o ustaleniu pozostałych szczegółów podróży. Czym poruszać się po wybranej lokalizacji, gdzie się stołować, jak wybrać nocleg na wakacje – tego typu sprawy są spychane na dalszy plan. A szkoda, bo przewidywanie i kreatywność mogłyby nam umożliwić oszczędzenie kilkudziesięciu (czasem nawet i kilkuset!) złotych. Nie mówiąc już o wygodzie i niezależności, które wiążą się z wybraniem poszczególnych opcji.

Miejsce do spania

Zacznijmy od kwestii najważniejszej – jak wybrać nocleg na wakacje? Oczywistą odpowiedzią, która się nasuwa, wydaje się być hotel, hostel, ewentualnie jakiś pensjonat. Podróżnicy, którym nie zależy na wygodzie, często decydują się też na zabranie namiotu. Natomiast bardzo dużo osób wciąż pomija opcję, która jest nie tylko tania, ale i komfortowa – apartament na wynajem. Szczególnie świetnie się sprawdza, gdy podróżujemy w dużej grupie. Wówczas możemy podzielić się kosztami i dodatkowo zaoszczędzić. Apartament na wynajem nie tylko jest o wiele lepiej wyposażony niż typowy pokój w hotelu, ale też sprawia, że czujemy, jakbyśmy sami byli przedstawicielami lokalnej społeczności.

Przemieszczanie się z punktu A do punktu B

Gdy chodzi o transport w wybranej przez nas lokalizacji, wszystko zależy od tego, co planujemy robić i które zabytki chcielibyśmy zobaczyć. Jeżeli nie zamierzamy ruszać się poza granice danej miejscowości, dobrze jest zostać przy autobusach i metrze. Jednak osoby, które chciałyby zobaczyć więcej – dotrzeć do rzadziej uczęszczanych zakątków, zbadać niezwykłości znane tylko miejscowym – w tej sytuacji odczują niedosyt. W ich przypadku lepszym wyjściem będzie wynajem auta na wakacjach. Warto się na to zdecydować zwłaszcza na wyspach morza śródziemnego, takich jak Kreta, Kos, Korfu, Thassos, Majorka, Minorka, Ibiza, Sycylia, Sardynia lub Korsyka. Skoro już znaleźliśmy się w tak bajecznym miejscu, szkoda by było ograniczyć się do jednej jedynej plaży. Lepiej jest wynająć samochód i mieć możliwość zobaczenia czegoś więcej.

Wakacje na dwa sposoby

Oczywiście nie ma jednego uniwersalnego przepisu na udane wczasy. Wszystko zależy od nas i od tego, czego oczekujemy od wymarzonych wakacji. Jeżeli chcemy jedynie świętego spokoju, drinka z parasolką i ciepłego basenu, to będziemy szczęśliwi na wyjeździe all inclusive. Jednak, jeśli pragniemy zbadać jakieś miejsce z trochę innej strony – mniej jako turysta, a bardziej jako mieszkaniec, powinniśmy wynająć zarówno samochód jak i apartament. Dopiero wtedy będziemy w pełni niezależni i poznamy wszystkie uroki wspomnianej lokalizacji.