W ostatnich latach w ofercie polskiej bazy noclegowej coraz częściej możemy spotkać się z tzw. najmem krótkoterminowym. Główną zaletą, dla właściciela takiego lokalu jest potencjalnie wyższy zarobek aniżeli w przypadku najmu długoterminowego Jest to również rozwiązanie dla niego bezpieczniejsze.

Korzyści najmu krótkoterminowego

Mieszkania do wynajęcia na doby pozwalają właścicielowi lokalu uzyskać wyższy przychód. W zależności od lokalizacji koszt jednej doby w 2-pokojowym apartamencie waha się 120-300 PLN. Ponadto właściciel jest w stanie w znacznie efektywniejszy sposób nadzorować posiadane mieszkanie. Apartamenty na doby są sprawdzane każdorazowo po opuszczeniu ich przez gościa. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy regularnie usuwać usterki i utrzymywać lokal we wysokim standardzie.

Główną różnicą między najmem długo a krótko terminowym jest brak stabilności przychodu w drugim przypadku. Właściciel nie posiada umowy najmu lokalu, podpisywanej na długi okres. Oznacza to, że potencjalny przychód z apartamentu nie jest pewny. To, na jaki zarobek może liczyć najmujący uzależnione będzie od kilku czynników. Przede wszystkim od standardu oferowanego apartamentu, od tego, w jakiej znajduje się lokalizacji, jak i od potencjalnych imprez masowych, które mogą przyciągnąć potencjalnych klientów.

Kolejną ważną zaletą, jaką posiadają apartamenty do wynajęcia na doby jest możliwość regulowania ceny. Ilość potencjalnych gości będzie ulegać zmianom w sezonie niskim oraz wysokim i będzie zależna od odbywających się w okolicy imprez masowych. Biorąc to pod uwagę właściciel lokalu może dowolnie zmieniać jego cenę w celu zwiększenia przychodu. W przypadku najmu długoterminowego nie jest to możliwe z powodu wcześniej podpisanej umowy z najemcą. Ponadto po zakończeniu umowy właściciel będzie zmuszony do poszukiwania nowych lokatorów.

Prowadzenie najmu krótkoterminowego

Apartamenty na doby wymagają odpowiedniego marketingu oraz dostępu do oferty na różnorodnych portalach podróżniczych, jak i na stronach promujących oferty noclegu. Ponadto regularna zmiana lokatorów wymaga ciągłego kontaktu z nowymi gośćmi oraz podawania odpowiednich wyjaśnień dotyczących lokalnych uwarunkowań (oferty turystycznej, bazy gastronomicznej, jak i informacji dotyczących usług transportowych). Wszystko to wymaga zainwestowania odpowiedniej ilości czasu. Z tego powodu apartamenty do wynajęcia na doby powinny być traktowane, jako ważne źródło dochodu, a nie jako pasywny zysk, o którym możemy zapomnieć.

Nie można również zapominać o inwestycjach w utrzymanie odpowiedniego standardu oraz odpowiednie zaopatrzenie lokalu. Mieszkania do wynajęcia na doby muszą być dokładnie posprzątanie, występujące usterki powinny być na bieżąco usuwane. Ponadto mieszkania należy uposażyć w świeżą pościel, ręczniki do łazienki, jak i mydło. Również szafki kuchenne powinny posiadać odpowiednie uposażenie w postaci darmowej kawy, czy też herbaty, która będzie dostępna dla gości. Każdy apartament powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt RTV i AGD. Takie rzeczy, jak telewizor, żelazko, suszarka, pralka, ale też podstawowe wyposażenie kuchni, jak sztućce, zestaw naczyń i garnków należą do standardowego wyposażenia. Tak samo, jak internet. Jeżeli więc zależy nam na zadowolonej klienteli nasz apartament musi być odpowiednio uposażony.