Planowanie wyjazdów wypoczynkowych wymaga podjęcia decyzji dotyczących m.in. rodzaju i charakteru noclegu. Dzięki temu, iż pojawiają się rozmaite oferty coraz nowszych form i możliwości zaaranżowania pobytu i noclegu, można je dopasować odpowiednio do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

Zazwyczaj podróżujący mają określone preferencje – lubią być otoczeni ludźmi w tłumnie odwiedzanym hotelu lub raczej poszukują miejsca oferującego spokój i intymność, liczą na możliwość skorzystania z wyżywienia na miejscu lub optują za samodzielnym przygotowywaniem posiłków. Jeśli znane są potrzeby dotyczące charakteru i organizacji pobytu, warto pod tym kątem dobrać odpowiednią formę zakwaterowania, wybierając np. pomiędzy hotelem, aparthotelem lub apartamentem.

Czym jest hotel, każdy wie

Aby móc właściwie wybrać miejsce do spania, warto poznać różnice pomiędzy poszczególnymi formami czasowego zakwaterowania. Hotel jest formą, której zasady funkcjonowania są znane – zapewnia gościom usługi noclegowe, z których można korzystać rezerwując pobyt na określoną ilość dób. 

Obiekt, który może być uznany za hotel powinien liczyć co najmniej 10 pokojów, w większości jedno i dwuosobowych. Świadczy przy tym szereg usług dodatkowych – mogą one dotyczyć np. wyżywienia, prania czy różnych form rekreacji.

Aparthotel – więcej niż hotel

Aparhotele nie są już nowością na polskim rynku turystycznym, niemniej sama nazwa i usługa za nią stojąca nie są powszechnie znane. Nazwa aparthotel to połączenie słów apartament i hotel. Pierwsze aparthotele pojawiły się Hiszpanii w latach 60-tych, a w Polsce – w 80-tych, najpierw w znanych miejscowościach wypoczynkowych, a następnie w dużych miastach.

Aparthotele świadczą usługi hotelowe, a więc wynajmują lokum w systemie dobowym. Cechą charakterystyczną tej formy zakwaterowania jest to, iż poza standardowym pokojem z łazienką, aparthotel oferuje pomieszczenia tworzące cały apartament, a więc także salon i kuchnię, czasami również dodatkowe pokoje i balkon. Goście aparthotelu mogą przy tym korzystać z podobnych usług, jakie świadczone są w tradycyjnym hotelu, np. recepcji, restauracji czy też sprzątania.

Hotel czy aparthotel?

W porównaniu do standardowego hotelu, aparthotele oferują znacznie wyższy standard pobytu – są to zazwyczaj wygodne apartamenty, oferujące przestrzeń i niezależność. Oczywiście, usługi aparthoteli świadczone są na różnym poziomie, w tych o niższym standardzie oferowana powierzchnia może być mniejsza, a część usług niedostępna. Zazwyczaj jednak obiekty te zapewniają wypoczynek w spokojniejszym otoczeniu, nie są to bowiem zatłoczone hotele lecz miejsca, które mają zastąpić dom.

Tego typu forma zakwaterowania jest odpowiednia na wyjazd wakacyjny, ale także np. na dłuższy służbowy pobyt poza stałym miejscem zamieszkania.

Z pobytów w aparthotelach najczęściej korzystają rodziny i większe grupy razem podróżujących osób, dla których ważna jest przestrzeń i możliwość prowadzenia w miarę niezależnego życia, a możliwość dzielenia kosztów sprawia, iż wydatki za pobyt stają się porównywalne do pobytu w hotelu.

Korzystanie z aparthoteli nie wymaga zawierania wiążących umów o wynajem, a pobyty mogą być w każdym momencie zakończone. 

A może apartament?

Pobyt w apartamentach jest jedną z opcji, jaką można rozważać planując wyjazd. Apartamenty to wygodne, obszerne mieszkania wynajmowane gościom zazwyczaj na dłuższe pobyty, np. ponad 3 lub 5 nocy. Mają one zapewnić wygodę i niezależność, więc urządzone są w sposób, który pozwala na całkowitą samodzielność – posiadają najczęściej w pełni wyposażoną kuchnię oraz wszystkie niezbędne do codziennego funkcjonowania urządzenia, np. pralkę. Apartamenty, które udostępniane są podróżującym mogą być częścią kompleksu, który w całości funkcjonuje na zasadach zbliżonych do hotelu lub mogą być zlokalizowane w budynkach, w których mieszczą się również prywatne mieszkania. 

Zasadniczo funkcjonowanie apartamentów jest zorganizowane odmiennie od aparthoteli – gościom udostępniane są mieszkania zapewniające niezależność, nie wymagające przestrzegania określonych instytucjonalnie reguł, ale też nie są objęte całym zakresem usług. Czasami można liczyć na usługę recepcji lub sprzątania, ale często są to mieszkania udostępniane okresowo turystom, w których organizują oni sobie życie we własnym rytmie i na własny sposób.

Jest to zazwyczaj również opcja bardziej dostępna kosztowo w porównaniu do luksusowych aparthoteli i dlatego popularna wśród podróżujących grup, które dzielą koszty i uzyskują możliwość taniego zakwaterowania z dużą dozą niezależności. 

Dobra lokalizacja

Apartamenty i aparthotele są zazwyczaj oferowane w chętnie odwiedzanych turystycznych miejscach. Są łatwo dostępne i dobrze zlokalizowane – w pobliżu restauracji, sklepów, ciekawych miejsc, ponieważ mają zapewniać gościom wygodę i łatwe funkcjonowanie. 

Tego typu obiekty sprawdzają się, jeśli poszukiwane jest lokum na dłuższy pobyt, jednak bez konieczności zawierania wiążących umów o wynajem.