Polski rynek turystyczny niezwykle dynamicznie się rozwija, zaś sami Polacy coraz chętniej podróżują i wypoczywają, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ze względu na dość wysokie koszty, z jakimi wiąże się konieczność zorganizowania wypoczynku dla całej rodziny, najpopularniejsze są apartamenty, które można wynająć na dowolnie długi okres.


Rynek apartamentów w Polsce

W zależności od lokalizacji apartament jest inwestycją stricte mieszkaniową lub też może być wykorzystywany jako inwestycja długoterminowa jeśli apartament jest również wynajmowany. Od wielu lat, za wyjątkiem krótkiego okresu spowolnienia na rynku budowlanym, apartamenty cieszą się niesłabnącą popularnością. W dużych miastach zainteresowanie dużymi mieszkaniami o podwyższonym standardzie wynika z rosnącej zasobności określonych grup zawodowych. Duże inwestycje budowlane w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu mogą jedynie podkreślać ten trend. Nieco inaczej sytuacja się przedstawia w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych. W Trójmieście czy w Zakopanem apartamenty mogą być potraktowane jako inwestycja, która dość szybko się zwraca. Rosnące zainteresowanie wynajmem apartamentu na czas wakacji czy konieczność wynajęcia mieszkania o wysokim standardzie dla VIP-a, przyjeżdżającego z wizytą do firmy, to jedynie wybrane okazje, czy wynajęcie apartamentu jest możliwe. Wynajmowanie apartamentu wiąże się bowiem z konkretnymi zyskami, które przewyższają dochody pochodzące z normalnego wynajmu tradycyjnego mieszkania.

Wypoczynek w hotelu czy w apartamencie

Krótki weekendowy wyjazd czy wakacyjny wypoczynek dla całej rodziny może rodzić pytanie, co dalej wybór: hotel a apartament. Oczywiście zakładając, że apartament jest dużym mieszkaniem o wysokim standardzie urządzenia i znajduje się w dość atrakcyjnej lokalizacji. Część turystów decyduje się na apartament ze względu na większą możliwość zachowania prywatności. Cała powierzchnia apartamentu pozostaje do dyspozycji wynajmujących, którzy nie muszą się liczyć z faktem, że o czasie spędzonym w apartamencie będzie decydować grafik osób sprzątających. Apartamenty są rekomendowane w przypadku wyjazdu większej grupy lub też rodziny z dziećmi. Koszt wynajęcia pokoju w hotelu w takim przypadku jest dużo wyższy niż koszt wynajmu apartamentu, dodatkowo w hotelu trzeba się liczyć z wieloma ograniczeniami. Jedno z takich ograniczeń dotyczy możliwości gotowania, dlatego osoby, które lubią samodzielnie decydować o swoich posiłkach, a jednocześnie chcą mieć możliwość ich samodzielnego przygotowania, częściej wybierają apartament a nie hotelowy pokój. Apartament warto wybrać także wtedy, gdy chcemy poznać lokalną społeczność. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku obcokrajowców, którzy przy okazji pobytu w Polsce chcieliby również poznać język. Mieszkanie w naturalnym otoczeniu, skąd w każdej chwili można wyjść bez konieczności odmeldowywania się na recepcji, jest z pewnością atutem takiego rozwiązania.

A może aparthotel

Jednak część osób, które są właścicielami apartamentów, nie chce się z nimi rozstawać na dłużej. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem staje się aparthotel, który tym się różni od tradycyjnego wynajmu apartamentu, że wynajmuje się go na doby jak pokój w tradycyjnym hotelu. Część osób wynajmujących apartamenty w tym systemie jest skłonna wynająć je nawet na godziny. W odróżnieniu od bezosobowego pokoju hotelowego aparthotel oferuje całe mieszkanie do dyspozycji, z kuchnią czy z dodatkowym salonem, w którym można odpocząć. Ten termin nierozerwalnie wiąże się z branżą turystyczną, która właścicielom apartamentów zapewnia najlepsze zyski.

Ile to kosztuje

Cena za wynajęcie apartamentu na doby jest bardzo zróżnicowana i w dużej mierze zależy od standardu apartamentu. Ceny za dobę zaczynają się od około 100 złotych, przy czym należy pamiętać, że do dyspozycji najemny oddane jest całe mieszkanie, zatem w wielu przypadkach jest to koszt, który rozkłada się na kilka osób. Maksymalna kwota za mieszkanie typu aparthotel nie jest określona, jednak wiadomo, że jeśli w takim apartamencie dostępne są dodatkowe rozwiązania, jak choćby jacuzzi w łazience, to jego właściciel może oczekiwać dużo wyższych stawek.

Z punktu widzenia zysków dla właścicieli apartamentów wynajem na krótkie okresy w ramach wynajmu okazjonalnego dla turystów przynosi większe zyski niż tradycyjny wynajem apartamentu jako mieszkania. Jednocześnie w wielu miejscowościach turystycznych łatwiej jest znaleźć klientów, którzy są skłonni wynająć apartament na krótki okres wakacji czy na czas weekendu niż najemcę, chętnego do zamieszkania w dużym mieszkaniu. Należy się jednak liczyć także z dość dużą konkurencją, jaka oferuje apartamenty na wynajem wakacyjny. Z drugiej strony w miejscowościach o dużych walorach turystycznych zainteresowanie aparthotelami jest ściśle związane z sezonem turystycznym, dlatego zyski, jakie wypracowuje się wynajmując apartament, muszą wystarczyć także na pozostałe miesiące, gdy do wynajmu będzie dochodzić bardzo rzadko.